Evlilikle İlgili Soru-Cevap

Evlenmek İsteyen Erkekler Ne Yapmalı?

Evlenmek her erkeğin hayali ve en büyük istekleri arasında ilk sıralardadır. Ancak pek çok kişi evlenecek erkekler neler yapmalı, kadınlara nasıl davranmalı ve onlar ile nasıl iletişime geçmeli, evlenme aşamasında nelere dikkat etmeli bilmemektedir. Bu sebepten dolayı bugünkü yazımızda evlenmek isteyen erkeklerin neler yapması ve nasıl davranması gerektiği ile alakalı olarak bilinmesi gereken belli başlı detaylardan bahsedeceğiz.

Cevap: Yapmanız gereken tek şey kadınların evlenme konusunda dikkatini çekecek şekilde davranmak olmaktadır. Buna dair detaylar ise şu şekildedir;

  • Dürüst Olun ve Güven Verin: Kadınlar için en önemli olan konuların başında güven duygusu gelmektedir. Bu sebepten dolayı kadınlara bu yönde mesajlar vermeniz son derece önemlidir.
  • Sahiplenici Davranın: Her kadın kendini koruyan ve sahiplenen erkeklere daha başka bir gözle bakar ve zamanla da bağlanır. Bu yüzden bahsi geçen tavır size artı sağlayacaktır.
  • Bakımlı Olun: Her ne kadar kadınlar erkekler kadar dış görünüşe önem vermese de bakımlı ve dikkat çekici olmanız evlenme sürecinizi hızlandıracaktır.

Güvenilir Evlilik Nasıl Yapabilirim Kim Aracı Olmalı?

Evlenmek hayatımızı devam ettirmemiz en olmazsa olmaz süreçler arasında yer  almak ile beraber bu aşamada karar vermek son derece zor olmakta ve pek çok kişinin kafasında “Güvenilir bir eş nasıl bulabilirim?”, “Güvenilir bir evlilik yapmak için nelere dikkat etmeliyim?”, “İyi bir evlilik yapmak ve iyi bir eş bulmak için kimin aracılığına ihtiyacım var?” gibi var sorular mevcut olmaktadır. Bu konu ile alakalı olarak bilmeniz gereken her detay ise yazımızın devamında anlatılmaktadır

Cevap: Eğer başarılı ve güvenilir bir evlilik yapmak istiyorsanız tanıdığınız kişileri tercih etmelisiniz ya da evlenmek istediğiniz kişileri iyice tanımalısınız. Bu aşamada yeterli süredeki bir flört dönemini herkese tavsiye etmekteyiz. Ya da bunun yerine tanıdığınız ve kendi çevrenizde birini de tercih edebilirsiniz.

Aracılık hakkında söylemeliyiz ki günümüz evliliklerinde bu tarz bir işleme çok da gerek kalmamakta ve bu sebepten dolayı da pek çok kişi tercih etmemektedir. Bu yüzden siz de bir aracı arayışına girmemelisiniz.

Evlilik Merkezleri Nasıl Çalışır?

Evlenmek isteyen kişiler bu konuda amaçlarına ulaşmak için belli yol ve yöntemler tercih etmek ile beraber bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri de evlilik merkezleri olmaktadır. Pek çok kişinin tercih etmekte olduğu bu yerler ile alakalı olarak en çok merak edilen konuların başında “Evlilik merkezi nedir?”, “Evlilik merkezleri nasıl çalışır?”, “Evlilik merkezleri aracılığı ile eş bulabilir miyim?” soruları gelmektedir. Bu sebepten dolayı bugünkü yazımızda bahsi geçen konular ile alakalı olarak merak edilen konulardan bahsedeceğiz.

Cevap: Evlilik yapmak isteyen pek çok kişi kendilerine en uygun olan eşi bulabilmek için adı geçen merkezlere kayıt yaptırmakta ve bu şekilde her profilden insan bu yerler aracılığı ile kendine en uygun olacak eşi tespit etme olanağı bulabilmektedir.

Siz de kendi çevrenizde mevcut olan bir evlilik merkezine kayıt yaptırabilirsiniz. Bu şekilde adı geçen yerdeki diğer kayıtların incelenmesi aracılığı ile kendinize en uygun olan eşi bulabilirsiniz.  Bu aşamada en çok dikkat etmeniz gereken detay ise güvenilir yerleri araştırıp bulmaktır.

İslami Evlilik Sitelerine Kayıt Olmalı Mıyım?

Evlenmek ve eş bulmak günümüz şartlarında çok da kolay olmamak ile beraber bu aşamada en çok tercihe edilen yerlerden biri de İslami evlilik siteleri olmaktadır. Ancak bu konuda da kafalarda pek çok farklı soru işareti mevcut olmakta ve insanlar “İslami evlilik sitelerine güvenebilir miyim?”, “İslami evlilik sitelerini üye olmalı mıyım?”, “İslami evlilik sitelerinde eş bulabilir miyim?” diye merak etmektedir. Eğer sizin de bu ve buna benzer merakınız var ise yazımız aracılığı ile kendinize cevaplar bulabilirsiniz.

Cevaplar: Evlenme aşamasında dikkat ettiğiniz belli başlı kurallar ve kriterleriniz var ise ad geçen evlilik siteleri sizin için deyim yerinde biçilmiş kaftan olacaktır. Çünkü kullanıcılarına İslami şartlara uygun bir şekilde evlilik yapma olanağı sunmaktadır.

Mevzu bahis olan bu sitelere üye olarak eş aramakta olan pek çok kişi kendilerine mevcut olan şartlarına uygun kişiler ile tanışma olanağı yakalamışlardır. Bu sebepten dolayı siz de adı geçen bu yere üye olabilirsiniz.

İslam’da Evlilik Nasıl Olmalı?

Evlenmek dinimizce farz olan durumlardan biri olmakta ve pek çok kişi bu sebepten dolayı İslami evlilik koşulları ile alakalı olarak bilgi almak istemektedir. Bugünkü yazımızda “İslami evliliğin özellikleri nasıldır?”, “İslami evlilik yapmak için nelere dikkat etmeliyiz?”, “İslami evlilik nasıl olmalıdır?” gibi sorulara cevap vererek bu konuda merak edilenlere açıklık getirme amacı taşımaktayız.

Cevaplar: İlk olarak söylemeliyiz ki dinimizde birbirine nikah düşen insanlar bahsi geçen akit olmadıkça birbirleri için haram olmaktadır. Buna bağlı olarak da İslam dini flört kavramına sıcak bakmamakta ve bu olay tamamen yasak olmaktadır. Bu yüzden eğer İslami bir evlilik yapmak istiyorsanız flört etmekten uzak durmalısınız.

Birbirlerini tanımak isteyen kişiler ise baş başa kalmaksızın toplum içinde bir yerde buluşabilir ve gerekli olan konuşmayı yapabilirler. Bu aşamada erkek ve kadın vücutlarını teşhir edecek kıyafetler giymemeli ve deyinde ise vücutlarını sergileme yoluna girmemelidirler.

BU aşamada eğer evlenme kararı alınır ise hemen aileler devreye sokulmalı ve en kısa zamanda dini nikah yapılmalıdır.

Suriyeli Kadınlarla Evlilik Şartları

Suriyeliler ile yapılan evliliklerin Türk vatandaşları arasında yapılan evlilikler ile farkları vardır. Suriyeliler ile evlenebilmeniz için iki temel şart vardır. Birisi yaş şartı diğeri de belge şartıdır.Yaş şartı Türk kanunlarında düzenlenen şekilde olmalıdır. Yani 16 yaşındaki bir kız aile izni ile evlenebilir. Aynı şekilde 17 ile 18 yaştan sonrası için ilgilinin rızası dışında bir şart yoktur. Yani Suriye’de belirlenen yaş şartı Türkiye’de geçerli değildir.

  • İkinci ve son şart olan belge şartı ise Suriyelilerin alması gereken belgeleri kapsar. Normal şartlarda bu gerçekten uzun ve zorlu bir süreçtir. Ve ülkelerine giderek belgeleri toplamaları gerekir. Fakat halen savaş durumu devam ettiği için bu durum mümkün değildir. Bu nedenle Göç İdaresinden geçici bir belge alınarak evlilik yapılabilir. Bu belge AFAD tarafından Suriyelilere verilen bir kimliktir. Bu kimlik ile evlilik işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Resmi nikâh şartları bununla sınırlıdır. Suriye’de genellikle dini nikâh yapıldığı için burada da böyle bir imkanınız bulunmakla birlikte yasal bir işlem değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir