İslami Usullere Uygun Evlilik

İslami şartlara göre evlilik yapmak her Müslüman vatandaşın uyması gereken kurallardır. Suriyeli kadınlar ülkelerinde çıkan iç savaş sonucunda ülkemize göç etmek zorunda kalmıştır. Suriye halkı Müslüman olduğu için Türkiye’ye geldiğinde evlilik söz konusu olduğu zaman İslami şartları göz önünde bulundurmaktadır. Aynı şekilde bizim ülkemizde Müslüman bir ülke ve evlilik için İslami şartlara önem veren bir ülkeyiz. Örnek vermek gerekirse resmi nikâh yapılma şartı geldikten sonra evliliklerde şart koyulmuştur. Fakat bizim halkımız resmi nikâh sonrasında mutlaka dini nikâh kıyılma işlemini gerçekleştirmektedir.

İslami Şartlara Uygun Evlilik İsteyen Suriyeli Kadınlar

İslami şartlara göre evlilik yapmak isteyen kişilerin yapması gerekenleri sıralamak gerekirse;

1 ) Evlilik görüşmesine yuva kurmak amacıyla gidilmedir. Belki olur, tanışalım bakalım şeklindeki fikirlerle gitmek doğru değildir.

2 ) Görüşmeye giden bayan normal tesettür kıyafetlerini giymeli, yüzü gözükmeyecek kadar çarşaf giymemelidir. Tabi ki vücut hatlarını belli eden ya da ince kıyafetler giymemelidir.

3 ) Görüşme esnasında baş başa kalacakları halvet ortamı oluşmamalıdır.

4 ) Konuşmanın teması evlilik üzerine olmalıdır. Konuşma sırasında yanlarında üçüncü bir kişi olmalıdır.

5 ) Görüşme süresi belli olmalıdır. Abartılı bir süre belirlenmemelidir.

6 ) Taraflar birbirlerine karşı dürüst olmalıdır. Kişilerin başından geçen söylemesi gereken bir konu ya da bir hastalık varsa söylenmelidir.

Suriyeli Kadınlar ile İslami Evlilik Şartları

Her konuda olduğu gibi dinimiz evlilikte de olması gereken doğrular ahlaki olarak da doğru olan kurallardır. Ülkemize gelen Suriyeli bayanlar ile yapılan evliliklerin sebebi dini olarak uyumlu olmamızdır. Din insanları bir arada tutan en önemli ögedir. İnsanları aynı dini paylaşması aynı paydada buluşmasına sebep olmakta uyumlu evlilikler ortaya çıkmaktadır.

Tabi ki bunun yanında dini duygularımızı kötü niyetli kullanan insanlar her zaman vardır. İster Suriyeli bir kadın olsun ister Türk olsun kötü niyetli insanlar her zaman vardır. Bu konuyu bir örnekle anlatmak gerekirse Müslüman Türk erkekler Suriyeli bayanların dini duygularını kullanarak imam nikâhı kıyarak evlilik yapıyor. Tabi ki evlilikleri uzun sürmeyecektir kısa süre sonra ayrıldıklarında imam nikâhı olan Suriyeli kadın hak iddia edememektedir.

6 thoughts on “İslami Usullere Uygun Evlilik

  1. İyi günler benim adım Mustafa Aksaray’lıyım Konya’da yaşıyorum Selçuklu üniversite mezunuyum 24 yaşındayım bekarım tekstil işinde çalışıyorum

  2. 10 yıldan beri dulum tek başıma yaşıyorum 3 kız çocuğum var ama üçü de kendi evleri var her keş kendi evindeler yaşım 54 aynı zamanda emekliyim bir partide üst yöneticilik yapıyorum bir suriyeli bayanla tanışıp evlenmek istiyorum bana ulaşırsanız memnun olurum

  3. Bn annem ile bursa inegölde yaşıyan 32 yaşında bekar bi beyim. Suriyeli namazlı bi hanımla evlenmek istiyorum yardmcı olun lütfen

  4. Ben mersinde oturuyorum maddi manevi evliliğe hazırım. Allah’tan korkan bir ömür boyu benimle olacak biriyle evlenmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir