Mersindeki Suriyeli Kadınlar

Suriyeli sığınmacılar, ülkemizin birçok yerinde ikamet etmişlerdir. Özellikle Mersin ve dolaylarında da Suriyeli sığınmacılar çok fazla sayıdadır. Bu savaş durumunun yaşandığı ve sığınmacı olarak Türkiye’ye insanların gelmeye başladıkları ilk yıllarda da Mersin, sığınmacıların çektikleri sıkıntılı günlerde başroldeydi. Çünkü Mersin’de sağlanamayan şartlardan dolayı ciddi haberler yapıldı ve gündeme sert bir düşüş oldu. Neyse ki şu anki durum bundan çok çok farklıdır. Zamanında çadırlarda ikamet etmek zorunda kalan Suriyeliler, şimdilerde devletten yardım alarak kendi evlerini tutabilecek güce geldiler. Aynı zamanda bu sürecin ilk başladığı sıralarda, hiçbir ihtiyaçlarına cevap verilmeyen Suriyeliler birçok yerde olduğu gibi Mersin’de de çeşitli sıkıntılar ile karşılaşıyorlardı. Şimdilerde yerleşik hayata geçebildikleri için bu sıkıntıda ortadan kalktı.

Son sıkıntılardan biri de Mersin’deki birçok okulun Suriyeli çocukları okullarına kabul etmemesi ve Suriyeli çocukların eğitim, öğretim hayatlarına devam edememesiydi. Neyse ki zaman içerisinde tüm bu sıkıntılara çözümler bulundu. Peki, Suriyeli sığınmacıların böyle bir sıkıntı yaşamasındaki sebep neydi?

Suriye’den Mersin’e sığınmacı olarak gelen Suriyelilerin büyük çoğunluğu kadın ve çocuktur. Yani başlarında kimsesi olmayan insanlardır. Haliyle bu kadınların çocuklarını bırakıp çalışmak ve Türkiye’de istihdam etmek gibi bir durumları mevcut değildi. Tüm bu nedenlerden dolayı da Suriyeli kadınlar kendilerine verilen iyi ya da kötü imkânlar dâhilinde yaşamak mecburiyetinde kaldılar.

Mersin’deki Suriyeli Kadınlar İçin Neler Yapılabilir?

Mersin’deki Suriyeli kadınların yaşam şartları devlet tarafından halledildi. Fakat yine de bu Suriyeli kadınlar için yapılabilecek şeyler bitmiş değildir. Her şeyden önce kendi ülkeleri haricinde bir yerde yaşadıkları için bu kadınlar yalnızlık çekerler. Bu kadınların bu sıkıntılarını atlatabilmeleri için kadın veya erkek herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir.

Bunun dışında Mersin’deki Suriyeli kadınlar hayatlarını kurmuş olmalarına karşın, evlilik hayali kuruyor olabilirler. Bu tarz düşünceleri içinde mahallelerinde bulunan kişilerin onlara destek olup yol göstermesi gerekmektedir. Yani her şeyin başı sevgi ve merhamettir. Bu nedenle ülkemizin neresinde olursa olsun Suriyeli kadınları korumalı ve onlara destek olmalıyız.

One thought on “Mersindeki Suriyeli Kadınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir