Suriyeli Bayanlarla İlgili Merak Edilenler

suriyeli-kizla-evlenilir-mi

Suriyeli Kızla Evlenilir Mi?

Kadın olmanın ırkı ve ülkesi yoktur. Kadın her yerde ve her şekilde kadındır. Bu nedenle Suriyeli kızlar ile evlenilemez gibi bir düşüncenin olması yanlış olacaktır. Eğer ki eski tip aile modellerinden hoşlanıyorsanız ve geleneklerinize bağlı bir bireyseniz Suriyeli bir kız ile evlenebilirsiniz.

Suriyeli Kız İle Evlilik Nasıl Olur?

Suriyeli kızlar evlerine ve evliliklerine düşkündürler. Yetiştirilme tarzlarından dolayı ev içerisinde her biri uzmanlaşmıştır. Yemek yapma ve ev temizliği gibi ev işlerinde oldukça başarılıdırlar. Bunun yanı sıra eşlerini mutlu edebilmeyi kendilerine en temel vazife olarak görürler. Bu nedenle Suriyeli kızlar ile evlenilebilir. Fakat söylediğimiz gibi eski tip ailelerden hoşlanıyorsanız.

Eğer yeni tip, modern bir aile kurmak istiyorsanız Suriyeli bir kız ile evlenmeniz riskli olacaktır. Çünkü hayatınızın geri kalanında mutlu olabileceğinizin garantisi yoktur. Ve değişim her insan için çokta kolay bir şey değildir. Bu nedenle Suriyeli kızların geleneklerini ve yaşantılarını hesaba katarak evlilik kararı almanız gerekir.

Suriyeli Kadınlar İle Evliliğin Bir Sakıncası Olur Mu?

Suriyeli bir kadın ile evlenmenin aileniz açısından bir sakıncası yoksa başka açıdan da bir problemi olmayacaktır. Bunun dinen de bir sakıncası yoktur. Zira Suriyeliler de Müslümanlardır.

Suriyeli bir kız ile evlenilir lakin bir takım sıkıntılar meydana gelebilir. Bazı aileler kızlarını vermek için sizlerden başlık parası isteyebilirler. Bunun dışında da bazı sakıncalar oluşabilir. Çünkü bırakın iki ülke arasındaki farkı, iki şehir arasında bile birçok gelenek farkı vardır. Bu nedenle Suriyeli bir kız ile evlenirken farklı bir yaşam tarzı ve aile yapısı ile karşılaşacağınızı bilmeniz gerekir. Bu nedenle ilk olarak bunları kabul edebilecek bir aile yapınızın olup olmadığını araştırmalısınız.

Suriyeli kızlar ailelerine ve geleneklerine bağlıdırlar. Bu nedenle kız isteme, kına gecesi veya düğünler gibi her türlü evlilik aktivitesi büyük bir önem taşır. Ve her biri için farklı farklı âdetlerin olduğunu da belirtmeliyiz. Fakat bunlar dışında Suriyeli kızlar tam bir ev hanımı ve iyi birer eştirler.

Suriyeli Kadın İsimleri Nelerdir?

Suriye’de resmi dil Arapça olduğu için Suriyeli kadınların isimleri de Arapçadır. Sizlere bu konuda birkaç örnek verebiliriz fakat sayıları oldukça fazla olduğu için eğer Suriyeli isimlerini daha detaylı incelemek isterseniz Arap kaynaklarından ve internet sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Suriyeli kadınların isimlerinin genelde çok uhrevi anlamları vardır. Yani maneviyatları yüksek olan isimlerdir. Bu nedenle de anlamları bakımından ülkemizde de sıklıkla kullanılırlar. İsimlerin neredeyse hepsi Arapça kökenlidir. Müslümanlığın ilk olarak Arap yarımadasına gelmesinden dolayı bir sentez oluşmuştur ve Türkiye’de de bu isimler ile sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Hatta ülkemizde de bu isimler oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu isimlere örnekler verecek olursak;

Avşar, Aden, Betül, Nisa, Buğlem, Ceylin, Eflin, Elise, Eslem, Ebral, Batın, Minel, Muhteşem, Gülsün, Gülsüm, Ayşe, Fatma, Fatima, İhvan, Nüzhet, Adile, Afet, Afra, Alime, Emina, Atiye, Bedihe, Bedriye, Billur, Elif, Elfida, Emel, Feride, Feriha, Hanife vs.

Bu isimler daha da arttırılabilir. Söylediğimiz gibi Türkiye’de bulunan birçok kadının da taşıdığı isimler Arapça kökenlidir.

Suriyeli Kadınların Genel Özellikleri

Suriyeli kadınlar daha naif yapıdadırlar. Çünkü yetişme tarzları Türkiye’ye oranla daha baskıcıdır. En azından kadınların yetiştirilişi böyledir. Bu nedenle daha sessiz, sakin insanlardır. Çok fazla konuşmayı tercih etmezler. Her durumdan bir mutluluk çıkarabilecek çabaya sahiptirler. Özellikle son yıllarda yaşadıkları bu gerilimli ortamın bu durumda etkisi oldukça büyüktür. Dini inançları onlar için bir yaşam biçimidir. Yani sadece bir inanç olarak kalmaz bunu yaşarlar. Bu nedenle tüm hayatlarını buna göre şekillendireceklerdir. Dini ibadetlerine olabildiğince özen gösterirler. Evlerinin içleri oldukça önemlidir. Bundan kastımız ev içindeki huzurdur. Bu huzuru sağlayabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Okumaya çok meyilli insanlar değildir. Yine bunun üzerinde de yetiştirilme tarzı etkilidir. İyi bir anne ve iyi bir eş olarak büyütüldükleri için ev içerisindeki tüm sorumlulukları eksiksiz olarak yerine getirmeye çalışırlar. Bu nedenle ev işlerinde beceriklidirler.

Yine de hiçbir insan için genelleme yapamayız. Genel anlamda bu özelliklerden bahsedebiliriz lakin her Suriyeli kadının böyle olmasını da beklememek gerekir.

Suriyeli Kadınlar İle Evlenmek Yasal Mıdır?

Elbette yasaldır. Fakat yasal yollardan yapılmak kaydı ile. Örneğin sizler dini nikâh kıyıyorsanız, inançlarınıza göre bunun dinen hükmü varsa da yasal olarak hükmü yoktur. Bildiğiniz gibi yapılan bir düzenleme ile artık resmi nikâh yapılmadan, dini nikâhın yapılması yasaklanmıştır. Bu nedenle sizlerin resmi olarak evlenmeden dini nikâh kıymanız yasal olmayacaktır.

Resmi nikah kıyabilmeniz için yasaların sizlere sağladığı kurallar çerçevesinde bir yol izlemeniz gerekir. Yasal bir yol izlemediğiniz takdirde zaten evliliğiniz hükümsüz olacaktır. Fakat yasal yollar izleyerek evlendiğiniz zaman, yasalar sizlere izin vermiş ki evlilik hakkınız sağlanmıştır. Bunun dışında evlilik için gerekli olan şartlar Suriye’de yürüyen kanunlara göre değil Türkiye’de yürüyen kanunlara göre yürütülür.

Örneğin, Suriye’de 12 yaşında evliliğin yapılabildiğini varsayalım. Suriye kanunlarında bu hüküm yer almış olsa da Türkiye’de böyle bir kanun olmadığı için bu evlilik geçersiz olacaktır. Yani kısacası kanunlara uyarak yapılan her işlem yasaldır. Dolayısı ile Suriyeli kadınlar ile evlilikte yasal bir işlemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir