Suriyeli Kızlar ile Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Ülkemizde Suriyeli kızlar ile evlenme gittikçe artmaktadır. Bu nedenle özellikle merak edilen konulardan biri, Suriyeli kızlar ile evlenmek için gereken belgelerinin neler olduğudur. Bunu iki ayrı durumda incelememiz gerekir. İlki Suriye’den gelirken gereken  belgelerini yanında getirebilen kişiler ve Suriye’den belgelerini getiremeyenler.

Suriye’den belgelerini getirebilen kişiler için, bir yabancı ile Türk vatandaşının evlenebilmeleri için gereken prosedürler uygulanır.

  • Evlenmek istediğiniz Suriyeli kızın konsolosluktan bekarlık, evlenme izni ve doğum belgesi alması gerekir. Ve bu belgeleri onaylatması gerekir. Eğer evlilik izni ve doğum belgesi gibi bekarlığı tescil eden belgeler kızın yanındaysa Türk Konsolosluğu tarafından onaylatılması yeterlidir. Bu belgelerin noter tarafından Türkçe’ye çevrilmesi ve onaylanması gerekebilir.
  • Suriyeli kızın pasaportunun Türkçe’ye çevriltilmesi ve tarihlerin kontrol edilmesi gerekir. Vize süresi dolmuş olan pasaportlara işlem yapılamamaktadır. Tabii bu Suriyeliler için geçerli bir durum değildir.
  • Bildiğiniz gibi evlilik için sağlık kontrolünden geçilir. Bu durum Suriyeli kızlar içinde geçerlidir. Çift olarak sağlık kontrolünden geçerek, evlenmeye teşkil olabilecek bir durum olup olmadığı araştırılır.
  • Suriyeli kızın ve evlenecek olan gencin 6 tane vesikalık fotoğrafı olması gerekir.
  • Eğer Suriyeli kız Türkçe bilmiyorsa nikah için yeminli tercüman bulmanız gerekecektir.

Suriye’den belgelerini getiremeyen Suriyeli kızlar için de, devlet bazı ayrıcalıklar tanımıştır. Buna göre bu Suriyeli kızlar bu konuda alanında uzman avukatlarla görüşerek neler yapılabileceğini öğrenebilirler. Ve Göç İdaresi’ne başvuru yaparak, gerekli belgelerin kısa zaman içerisinde toparlanmasını talep edebilirler. Çünkü savaş halinde olan bir ülkeye giderek bu belgelerin tamamlanması ve geri dönülmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu nedenle AFAD aracılığı ile verilen kimlik ve belgeler ile Suriyeli kızlar Türkler ile evlenebileceklerdir.

Bunların yanı sıra Türk vatandaşlığı konusu da halen gündemde olduğu için tüm bu şartlara gerek kalmayabileceğini de unutmamak gerekir. Suriyeli bir kız eğer Türk vatandaşlığına kabul edilmişse, bu belgelere ve şartlara gerek olmayacaktır. Aynı bir Türk kadını ile evleniyormuş gibi prosedürleri yerine getirerek evlilik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

One thought on “Suriyeli Kızlar ile Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

  1. ben şimdi suriyeli biriyle 6 aydır görüşüyorum ve evleneceğiz hamada yaşıyor ve rejim tarafında ilk vize talebimiz lübnan da yapıldı fakat türkiye göç idaresi kabul etmedi vize talebini muhattabta bulamadık bir türlü şimdi son çare lübnanda evlilik yapıp türk konsolosluğundan bu evliliği onaylatip tekrar vize başvurusu yapmak fakat bugün yaptığım internet araştırmasında lübnanda turkiyenin bir acenta açtığı ve filistinli ve suriyelilerin vize taleplerini çok kısa zamanda sonuclandirdigini öğrendim karşımda görüşebileceğim bir muhattab bulmak beni.sevindirdi acentanin vize vereceğine inanıyorum durumumuzu anlayacaklardır diye düşünüyorum benim sorum.su eğer vize alıp getirirsem burada yine diğer suriyelilerin tabi olduğu haklara sahip olacakmı evlilik ile ilgili tabiki bu sorum mesela türkiyede yaşayan bir suriyeli ile evlenmek için neler gerektiği açık yardımcı olunuyor benim durumum biraz farklı vize alıp buraya gelmiş olacak bu durum nasıl olacak bilginiz varsa yazarsanız sevinirim e mail adresimi vereceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir