AÖF Sınav Giriş Yerleri

Açık Öğretim Fakültesi Nedir?AÖF, Açık Öğretim Fakültesi manasına gelmektedir. Yani açıktan üniversite okumak anlamındadır. Normal şartlarda günü birlik derslere girerek, vize ve final sınavlarına girip bitirdiğimiz üniversiteler, örgün eğitim adını almaktadırlar. Buna karşın, açık öğretim ile okuyan kişiler, günlük olarak derslere girmezler, üniversite Eskişehir’de olmasına karşın, her şehirden üniversite eğitimlerini tamamlayabilirler. Dönemlik olarak ikişer sınav yapılmaktadır. Bu sınavlara vize ve final ismi verilmektedir. Vize sınavlarının % 30’u alınırken, final sınavlarının % 70’i alınarak, geçme notu hesaplanır. Böylece belli bir başarı ortalaması da bulunmaktadır.

Açık Öğretim Fakültesine Kayıt

Açık öğretim fakültelerinin iki yıllık ve dört yıllık programlarına kayıt olabilmeniz için YGS’ye girmeniz ve barajı geçmeniz gerekmektedir. Daha sonra tercih zamanında açık öğretim programlarını yazarak, üniversiteye yerleşirsiniz. Aynı zamanda örgün olarak bir üniversite okuyan öğrenciler, hiçbir sınava tabii tutulmadan, internet başvuruları ile istedikleri herhangi bir açık öğretim programına da kayıt olabilirler.

Açık Öğretim Fakültesi Sınav Giriş Yerleri

Açık öğretim fakültesinde öğretim gören öğrenciler, diledikleri şehirde sınava girebilme hakkına sahiplerdir. Bunu ders kayıt sırasında yapabilecekleri gibi, sınavlardan önce belirtilen zamanlar dahilinde de sınav giriş yerlerini değiştirebilirler.

Öğrencilerin sınavlara girecekleri okulları öğrenebilmeleri için sınavlardan bir hafta önce sınava girecekleri üniversite, fakülte, derslik ve sıra bilgilerinin yer aldığı Sınav Giriş Belgesi yayınlanmaktadır. Sınav Giriş Belgesine AÖF resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresine tıklayarak, öğrenci bilgileri ve Sınav Giriş Belgesi butonlarına tıklamanız yeterli olacaktır.

Açık öğretim fakültesi dönem başında akademik takvimini açıklar. Bu takvimde ara sınav ve final sınavının yapılacağı tarihler, sorumlu olunan konular tek tek yazmaktadır. Bu nedenle eğer açık öğretim fakültesinde okuyan biriyseniz, bu bilgileri takip etmeniz ve buna göre plan yapmanız gerekmektedir.

Bunun bildirim olarak size iletilmesini istiyorsanız AÖF mobil uygulamasını indirebilirsiniz. Bu uygulama web sitesinin küçültülmüş hali gibidir. Web sitesinde olduğu gibi bu alanda da sınav giriş belgelerinizi görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu tarz durumlarda uygulama sizlere bildirim göndererek, sınav giriş belgenizi almanızı hatırlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir