GEKSİS Girişi Nasıl Yapılır?

GEKSİS Nedir?GEKSİS, Gelir ve Kurumlar Vergisi Standart İade Sistemi anlamına gelmektedir. Yani GEKSİS’in açılımı budur. Bu sistem ile teknolojiye ayak uydurmak ve hizmetlerin daha hızlı ve kolay biçimde gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Buradaki en temel amaçlanan da minimum düzeyde bir etkinlik sağlamak ve vatandaşların sorularına cevap bulmak ve çözüm üretmektir. Ülke çapında uygulamaların tek elden yapılabilmesinin önünü açmaktır. Ve böylece elektronik ortamda tüm bilgiler ve talepler değerlendirilebilecek ve kontrol edilerek iadeyi yapacak kurumlara gerekli raporların gönderilmesini sağlamak istenmiştir. Bildiğiniz gibi vergi iadesi işlemleri ülkemizde hızlı ve kolay biçimde yapılamamaktadır. Bu nedenle GEKSİS’in kurulması oldukça mantıklı ve yararlıdır. Böylece uygulamada bir birlik sağlanacak ve her türlü denetim yerinde yapılacaktır.

GEKSİS Girişi Yapma

GEKSİS’e giriş yapabilmek için ihtiyacınız olan belli kodlar, şifreler bulunmalıdır. Herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için de kimlik doğrulama konusuna büyük bir hassasiyet gösterilmiştir. Her bir kişinin kendisine ait kullanıcı kodu, kullanıcı şifresi ve kişisel olarak hazırlanmış ve kişinin kendisinin oluşturmasının sağlandığı bir şifre gerekmektedir. Sisteme giriş yapıldığı zaman 5 dakika süre içinde sorgulama yapmanız gerekmektedir. Eğer bu süre içerisinde bir sorgulama işlemi yapılmadığında tüm bu bilgilerin yani kullanıcı kodu, şifresi ve kendi belirlediğiniz şifre ile yeniden giriş yapmanız gerekecektir. Fakat sisteme giriş yapabilmeniz için hatalı şifre işlemi belli sayıya ulaştığında hesabınız 12 saatliğine bloke olur. Bu sayı da 5 olarak belirlenmiştir.

GEKSİS sayfasına girerek ilk olarak üyelik almanız gerekir. Üyelik aldıktan sonra yukarıda bahsettiğimiz bilgileri yani kullanıcı kodu, şifresi ve kişisel şifrenizi doldurduğunuz müddetçe sisteme kolayca giriş yapabilirsiniz ve tüm bilgileri sorgulayabilirsiniz.

GEKSİS Uygulaması ile Neler Sorgulanabilir?

  • Vergi dairesine kayıtlı olan mükellef kimlik bilgileri
  • Yaptığınız işlemlerin tahakkuku, tahsilatı veya borç ödemelerini
  • İşlenmemiş kayıtları
  • Varsa yurt dışına çıkma yasağı ile ilgili bilgileri
  • Son 1 ay içerisinde yapmış olduğunuz tüm tahsilat ya da ödeme işlemleri
  • Gümrük Çıkış Beyannamesi ve bunun tescil numarası

Gümrük İdaresi hakkında bilmeniz gereken bilgiler (Bkz: Kapanma Tarihi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir