Eba’ ya Giriş Nasıl Yapılır?

      Milli Eğitim Bakanlığınca kurulan bir eğitim bilişim ağıdır.  Sizlere Eba’ ya giriş nasıl yapılır  buradan anlatacağız. MEB her geçen öğrencilere katkı sağlamak için kendini geliştirmektedir. Şimdilerde MEB Eba adında öğrenci ve öğretmenlerin işlerine yarayacak bilgilerden oluşan bir  platform kurmuştur. Buraya genelde öğretmen ve öğrenciler üye olmaktadır. Ortaöğretim ve sonrası öğrenciler için kurulmuştur. Mezun öğrenciler de faydalanabilmektedir. Böylece öğrenciler akıllarına takılan herhangi bir konuyu veya çözemediği soru ve problemleri buradan aydınlanma fırsatı bulmaktadır.

eba kurs öğrenci girişi
eba kurs öğrenci girişi

Öğrenciler eba giriş kurs kayıt için direkt kendileri başvuruda bulunamamaktadır. Onlara giriş şifresini öğretmenleri vermektedir. Öğretmenler ise MEBSİS giriş yaparak buradan öğrencilerine şifre almaktadır. Özel okul veya dershanelerde görevli öğretmenler ise e-okul girip buradan eba şifresi alabilmektedir. Özel okul öğrencileri ise sistem üzerinden şifresiz olan bilgilere ulaşabiliyor onlara eba şifresi verilmemektedir.

Peki Eba’ ya giriş nasıl yapılır öncelikle bilgisayarınızda eba.gov.tr giriş yapmalısınız. Daha sonra ise sağ üst kösede giriş butonu bulunur ona tıklayınız. Daha sonra oraya TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilmektesiniz.

Eba’ ya Kurs Kayıt Nasıl Yapılır ?

Ayrıca Eğitim Bilişim Ağı (EBA) öğrencilere kurs fırsatı da sunmaktadır. Öğrencilere öğrendiklerini pekiştirmek ve unutmamak adına Eba’ ya kurs kayıt adında ek platform yaratılmıştır. EBA şifreniz ile kurs modülüne tıklayarak başvuruda bulunulabiliyor. Birinci dönem , ikinci dönem ve yaz okulu olmak üzere üç kurs bulunmaktadır. 2016′ da geç atamalar ve bayram sebebiyle başvurular 29 Eylül kadar uzatıldı. Nihayetinde yerine yerleşemeyen bir çok öğretmen oldu. 5,6,7 sınıflar ek ders alabilmekte böylece haftada 12 ders alarak eksikliklerini kapatabilmektedir. 8. Sınıflar haftada 18 ders alabilme hakkında sahiptir. 12. Sınıf öğrencileri ise haftada 24 saat derse ulaşabiliyor. EBA 2. dönem kurs başvuruları 8 Şubatta başlaması bekleniyor.

Bilişim ağı dünyamızda böyle bir uygulama öğrencilere çok katkı sağlamaktadır. Böylece öğrendiklerini eve gelince tekrarlayarak sadece öğretmenin öğrettikleri ve kitapta yazılanlarla sınırlı kalmamaktadır. EBA amacı zaten öğrenciye daha çok bilgi aktarımı sağlamaktır.  Dershanelerin kapatan devletimiz o eksikliği böyle bir uygulama ile kapatıyor. Ayrıca çocuğunu dershaneye gönderemeyen bir çok aile olduğu düşünülünce faydalı bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir