UYG.SGK.GOV.TR -SGK VİZİTE GİRİŞ SİSTEMİ NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu, kişilere sağlık konusundaki ödemelerini gerçekleştirebilecekleri sistemlere ulaşmasını sağlayan bir sistem oluşturmuştur. Bu sistem vizite giriş sistemidir. Bu sistemden SGK üzerinden sosyal güvence alan kişiler faydalanabilmektedir. Bu sistemin temelinde “İş Göremez Raporu” yatar. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sosyal güvence hizmeti alan kişiler iş yerlerine dönemeyecek rahatsızlıklar, sağlık sıkıntıları geçirdiklerinde veya buna benzer şekilde çalışamaz durumda olduklarında bu kişilere mağdur olmamaları için rapor verilmektedir. Sebep yeterince geçerli ise SGK iş göremez raporu verir ve bu kapsamda çalışamayan bu kişiye maaş bağlanır ve her ay belli bir miktar ödeme yapılır. Bu ödemeden sadece sigortası olan kişiler faydalanabilmektedir.

BU SİSTEMDEN NASIL FAYDALANABİLİRİM?

Düzenli bir işte çalışan bir kişi, iş göremez raporu alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmalıdır. Sadece çalışanın başvurusu yeterli olmaz. Sigortasını yapan kişi yani işveren de SGK vizite giriş sistemi üzerinden iş göremez raporu almak isteyen çalışanı ile ilgili giriş yapmalıdır. Bu sisteme giriş yaptığınızda direkt olarak kişinin SGK sağlık ödemeleri sistemine giriş yapmış olursunuz. Çünkü bu sistem direkt olarak sağlık ödemeleri sistemine bağlanmıştır. Bu sisteme online olarak internet üzerinden giriş sağlarsınız. Herhangi bir şubeyi ziyaret etmenize gerek yoktur. Size vizite giriş sistemini kullanabilmeniz için bazı kullanıcı bilgileri verilir. Bu kullanıcı bilgileri Kullanıcı Kodu ve İş Yeri Giriş Şifresidir. Sisteme giriş yapabilmeniz için bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir. İşveren sisteme giriş yaptıktan sonra bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Eğer böyle bir durumunuz varsa işvereniniz ile görüşerek bu sistemden faydalanabilirsiniz.

VİZİTE GİRİŞİNİ NASIL YAPARIZ?

Dediğimiz gibi tüm işlemler online olarak internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. İşverenler giriş işlemini sağladıktan sonra ödemelerinizi almaya başlarsınız. Vizite sistemine girmek istiyorsanız tarayıcınız üzerinden vizite giriş sisteminı açın. Vizite giriş sisteminin yer aldığı sayfayı açtığınızda karşınıza giriş ekranı çıkmaktadır. Bu giriş ekranında sizden kullanıcı bilgileriniz talep edilir. Yani vizite sistemine giriş yapabilmeniz için kullanıcı bilgilerinizi girmelisiniz.  Bu bilgileri girdikten sonra giriş butonuna basarak sisteme giriş yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir