E-Okul Bilgi Sistemine Giriş ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ ve VELİLER için

Bildiğiniz gibi eskiden çocuklarımızın okulla ilişkilerinin nasıl gittiğini, ders notlarını karne ismi verilen kağıtlar sayesinde öğreniyorduk. Dönem sonunda alınan bu karnelerde öğrencilerin ders notları, yıl sonu başarı ortalamaları, öğretmenlerinin öğrenci hakkındaki görüşleri, öğrencilerin girdikleri ders sayıları, devamsızlık durumları gibi birçok bilgi öğrenebiliyorduk. Karne alınmadan öğrenmek istediğimiz her türlü bilgi içinse okulları ziyaret etmemiz gerekiyordu. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı teknolojiye ayak uydurarak tüm bu bilgileri internet üzerinden öğrenebilmemizi sağladı.

E-okul, velileri bilgilendirme amaçlı kurulmuş bir sistemdir. Dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerde çocuklarınızın okul ile ilgili her türlü bilgisine ulaşabildiğiniz bir web sitesidir. Burada çocuklarınız sınav notlarını, öğretmenlerinin verdiği kanaat notlarını, haftalık ders programlarını ve varsa disiplin suçu gibi daha birçok bilgiyi anında görebilirsiniz. Üstelik bunun için dönem sonunu beklemenize de gerek yoktur. Aynı zamanda sadece içerisinde bulunulan eğitim öğretim yılının değil geçmiş yıllarında bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİNE NASIL GİRİŞ YAPILIR?

E-okul veli bilgilendirme sisteminin sağladığı bu ayrıcalıklara ulaşmakta oldukça kolaydır. İlk olarak tarayıcınız üzerinden e-okul web sayfasına girin. Bu sayfada öğrenci sistemine girebilmeniz için doldurmanız gereken bazı alanlar vardır. Bu alanlarda, öğrenci kimlik numarası ve öğrencinin okul numarası sorulmaktadır. Bununla birlikte güvenlik sağlamak adına yapılmış bir aşamalı kod yöntemi kullanılır. Sayfanın yan tarafında bir kutucuk ve içerisinde de bazı rakamlar bulunmaktadır. Bu rakamlar ile sizden istenilen işlemi yaparak, boş bırakılan alana yazmalısınız.

eba kurs öğrenci girişi
eba kurs öğrenci girişi

( Örneğin, 42+5=? Gibi bir içerik varsa cevabını (47) boş bırakılan yere yazmalısınız) Bu işlemlerin hepsi yapıldığında karşınıza yeni bir ekran çıkar. Bu ekranda da, sistemine giriş yapmak istediğiniz öğrencinin kimlik bilgilerini doğrulamanız gerekmektedir. Bu bilgiler kişilerin ezberinde bulunmayacak derecede kişisel ve yalnızca nüfus cüzdanı aracılığı ile elde edilebilecek bilgilerdir. Size aile sıra numarası, kütüğe kayıtlı olduğu il gibi bazı sorular sorulur. Bunun sebebi bu sistemin güvenlik konusundaki hassasiyetidir. Bu hassasiyetten dolayı bu şekilde kişisel güvenlik soruları tercih edilmiştir.  Bu işlemleri tamamladığınızda e-okul öğrenci sistemine girmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir