TBMM (MECLİS) Ziyaretçi Girişi – Ziyaretçi Günleri ve Saatleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 15 Temmuz gecesinde büyük bir olay atlatmıştı. TBMM, tarihinde ilk defa bombalanmış ve darbeci askerlerin kullandığı savaş uçakları, milletin iradesinin hedefi olmuştu. Yaşanan bu gelişmeler üzerine Meclis’e olan ilgi de artmaya başladı. Vatandaşlar, yaşanan olayları yakından görmek için harekete geçti ve yaşanan bu hainlik olayının izlerini canlı bir şekilde izleyerek olayları takip etmeyi amaçladı. Meclis duvarlarında görülen yıkıklar ve diğer izler de darbe girişiminin kötü yanlarını ortaya koymaktaydı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ziyaretçilere kapısını açmaktadır. Bunun için de birtakım prosedürler uygulanmaktadır. Meclis’i gezmek isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Türkiye Büyük Millet Meclisi sitesi üzerinde yer alan ifadeye göre “Türkiye Büyük Millet Meclisinin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.” bilgisi görülmektedir.

Türkiye Büyük Millet Meclisini ziyarete gelecek olan grupların temsilcileri, gezi tarihinden en az iki gün önceden TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ziyaretçi Kabul Yönlendirme ve Rehberlik Bürosuna ait 0 312 420 68 87 numaralı telefonu arayarak randevu talebinde bulunmak durumundadır. Daha sonra randevu talebinde bulunan gruplar, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığına hitaben yazdıkları dilekçede, ziyaretçi sayısı, ziyaret günü, saati ve grup temsilcisinin irtibat telefonuna yer vermeleri gerekir. Bunun yanında  gruplar, ziyaret talep dilekçelerini, Ziyaretçi Kabul Yönlendirme ve Rehberlik Bürosuna ait rehberlik@tbmm.gov.tr e-posta adresine, 0312 420 69 25 numaralı faksa ya da Büro adresine posta yoluyla gönderme imkanına sahipti. Bütün gezi talepleri yetkili idare amirinin onayıyla işleme başlamaktadır.

TBMM
TBMM

Meclis’e gezi talepleri, TBMM’nin çalışma gün ve saatlerine uygun olarak düzenlenmektedir. Buna göre Genel Kurulun çalıştığı Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri gezi talepleri kabul edilememektedir. Ancak diğer günler Pazartesi, Cuma ve Cumartesi olarak 10:00 – 16:00 saatleri arasında randevu verilebilmektedir. Meclis’e gelecek olan ziyaretçi grupları, TBMM Dikmen Kapısından giriş yapmaktadır. Bununla birlikte Dikmen Kapısında bulunan Polis noktasında yapılacak randevu kontrol işleminin ardından konuklar yerleşkeye alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir