Tuner Girişi Nedir Nasıl Yapılır?

Tuner girişi ne demek,Tuner girişi TV ve bilgisayarlarda yer alan ve sinyallerin alıcılar üzerinden kullanılmasını sağlayan bir sistemdir. Tuner girişi ile birlikte hem uydu üzerinden hem de internet üzerinden yayınları kullanabilirsiniz. Tuner’e daha teknik olarak yaklaşıldığında şu ifadelerin kullanılması doğrudur. Bütün yayınlarda, uydudan gelen sinyaller çanak antenlerin odağında bulunan lnb ile toplanır. Daha sonra bunlar koaksiyel kablo denilen bir kabloyla uydu alıcıya taşınır. Uydu ve antenden gelen ve LNB üzerinden gelen kabloyu uydu alıcısı üzerine bağlama işlemine ve genel olarak bu  aparatın adına  tuner denir. Son dönemlerde uydu alıcılarında birden fazla tuner olabilmektedir. Bu tunerlerin girişlerinin çok sayıda olması bazı uydu alıcılarında farklı sistemlerin oluşmasını sağlar. Bu sistemler USB tunerler üzerinden de desteklenmektedir. Genel olarak bir örnek vermek gerekirse X marka uydu alıcılarında bulunan uydu tunerlerinin yanında USB karasal ve USB kablo yayınları da yer almaktadır ve bu tunerler bu yayınları desteklenmektedir.

Tuner girişi
Tuner girişi

Tunerler gelişen teknoloji ile birlikte artık daha gelişmiş bir yapıya bürünmüştür. Dijital olarak tunerler üretilmeye başlanmıştır. Son dönemlerde yeni üretilen ATSC tuner veya HDTV tuner olarak da bilinen dijital tunerler bilgisayar ve televizyon üzerinden kullanılmaktadır. Bu tunerler TV’nizin dijital televizyon sinyallerini almasını ve görüntülemesini sağlamaktadır.
Yeni üretilen dijital tuner cihazları artık TV’lere, VCR olarak da bilinen video kaydedici, DVD kaydedicilere ve set-top box’lara kolay bir şekilde uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde analog yayınlardan dijital yayınlara geçiş süreci hızlandığı için bu tunerler yakında tüm analog TV’lerin analog yayınlar üzerinden kullanılmasını sağlamaktadır.

 

Analog yayınlar sona erdiği zaman da görüntüleme yapabilmesi için dijital sinyalleri dönüştürülebilmesi için bir dijital tuner cihazına sahip olması gerekecektir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital yayınlara geçiş süreci tamamlandığında yayın sistemi değişecektir. Buna göre artık herkesin havadan gelen sinyalleri almak için bir dijital tuner alması gerekecektir. Tuner cihazları dijital televizyonların kullanıldığı dönemlerde daha fazla katkı sağlayacak ve görüntü kalitesini artıracaktır. Tuner yani dönüştürücü cihazlarını hemen alabilir ve sinyallerin daha doğru bir şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir