Türkiye’ye Sıcak Para Girişi

Sıcak para girişinden kastımız, nereden geldiği açıklanamayan ve belirsiz olan paralardır. Ve bu paralar genellikle döviz olarak gündemde yerini bulur. İşte şu anda da Türkiye’ye sıcak para girişinin nereden ve ne yollarla, nasıl yapıldığı araştırılmaktadır. Çünkü bu paranın kaynağı belirsizdir.

Bildiğiniz gibi Türkiye 2015 yılında sıcak parada belirsizlikten dolayı rekor kırmıştır. Ülkeye giren döviz miktarının nereden ve nasıl kaynaklandığı ise muallakta kaldı ve açıklanamadı. Bu paranın nereden geldiğinin belirlenememesinin sebebi ise Merkez Bankası’nda bulunan ödemeler dengesi tablosunda bulunmamasıdır. Yani bu paralar kayıt dışı paralardır.

Türkiye özellikle son 13 yılda bu konu ile sürekli gündeme gelmektedir. 2015 rekorunun devamında, sıcak para girişinin devam etmesi ve bunun halen açıklanamıyor olması ekonomistlerin dikkatini çekti. Bu konuda birçok öngörü ve fikir ortaya atıldı fakat tüm bunlar havada kaldı ve kanıtlanamadı. Bu ciddi miktarlar hali hazırda “net hata ve noksan” olarak kayıtlara geçmektedir. Yani bu muhasebe hatası ve eksikliği manasına gelmektedir. Yanlış hesaplardan kaynaklandığı iddia edilen bu paralar, oldukça ciddi miktarlar olduğu için, kimseyi tatmin edecek bir cevap değildir.

para girişi
para girişi

Bu para akışı muhalefet partileri tarafından da sorulmuş, önergeler verilmiş fakat sorulan sorulara hiçbir cevap alınamamıştır. Aynı zamanda bu ciddi para akışının sebebi ve kaynağı, diğer ülkeler tarafından da merak edilen ve araştırılan bir konu haline gelmiştir. Yani ülkedeki ve ülke dışındaki yetkili mercilerin tümü, bu sıcak paranın kaynağını soruyor. Cevap ne zaman gelir elbette bilinmez.

Olayın ciddiyetini daha iyi kavrayabilmeniz adına şu bilgiyi vermekte de yarar görüyoruz. 13 yıllık dönemde yaklaşık olarak 40 milyar dolar oranında bir belirsiz para girişinden söz ediyoruz. Yani bu miktar muhasebe hatası ile açıklanabilecek bir miktarın çok daha üstünde. Ve bu sıcak para girişleri, zaman geçtikçe de halen devam etmektedir. Ve açıklanması da gittikçe zor bir hal almaktadır. Bazı görüşlere göre bu para Suriye ve Körfez ülkelerinden gelmekte, fakat daha doğrulanmayan ve araştırılmayan bilgiler olduğu için, doğru kabul etmek yanlış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir